SKYLİGHT (Tavan Penceresi)

SKYLİGHT Modern mimari yapılarda güneş ışığını gün boyunca bina içerisine alan galeri ve çatı açıklıklarında ekonomik ve estetik bir çözüm olarak kullanılan bir sistemdir. Günümüz mimarisindeki binaların Skylight uygulamaları binalardaki doğal aydınlanma problemini çözen yapılarda açıklığın büyük olduğu ve gün ışığından daha fazla faydalanabilmek için, mimari estetiğe tamamlayıcı bir unsur olarak uygulanan sistemlerdir.

Alüminyum profillerin üzerine, projede istenen ısı yalıtım değeri, renk ve kalınlığa göre seçilen ısıcamın takozlama şartlarına uygun olarak yerleştirilmesini takiben düşey elemanların fitil ve kapak montajı yapılıyor, yatay cam derzlerinin silikon yapıştırma ve izole etme işleminin yapılması ile montaj tamamlanıyor.

Sistem, otel, hastane, alışveriş merkezleri, kapalı yüzme havuzları, spor salonları gibi yapılarda kullanılıyor.

SKYLİGHT

Işıklık yani skylight uygulamaları özellikle aydınlanma problemi olan binalarda estetik çözüm üretmektedir. Bu sistemde ana taşıyıcı çelik kutu profillerle bunlara bağlanan alüminyum ışıklık profillerinin birleşmesiyle oluşmaktadır. Alüminyum profiller seçilen renge göre çeşitli kalınlıklarda ısı camların silikon ile yapıştırılmasıyla oluşmaktadır.

Işıklık Skyligt sistemleri özellikle her kısmında ışık gereken hastane, alışveriş merkezi ya da spor salonu gibi binalarda sıklıkla tercih edilmektedir. Doğal ışığı kullanarak mekanların aydınlatılması bu sistemde amaçtır. Bu sistem kapaklı olarak uygulanabileceği gibi silikonlu olarak da uygulanmaktadır. Bu noktada kondens kanallı ve kanalsız uygulanabilmektedir. Cam levha uygulanabilmektedir. Oldukça geniş ürün yelpazesine sahip olan ürün aynı zamanda ekonomik olduğu için de tercih edilmektedir.